Všehoblog: StrongFirst, tréninky, semináře a tak

Posledních pár týdnů bylo nabitých železem a také přípravami mnoha novinek, na které se v průběhu druhé poloviny roku můžeš těšit.

Snažíme se být jedničkou na trhu v poskytování zdrojů, rad, tipů, návodů nebo seminářů v oblasti tréninku a výživy a neustále pracujeme na tom, abychom Ti poskytli tu nejvyšší přidanou hodnotu. O budoucích plánech se ale rozepíšu až v závěru dnešního blogu; nejdřív bych rád shrnul několik událostí z minulých týdnů a také nechal trochu proudit svoje myšlenky.

Co je nového? Jsme StrongFirst!

Česká republika se poprvé v historii stala místem, kde proběhl třídenní instruktorský kurz StrongFirst Girya pod vedením toho nejlepšího evropského „kettlebell guru“ Petera Lakatose z Maďarska.

Kurz probíhal pod záštitou Železné koule a zúčastnilo se ho pět kettlebell nadšenců (původně nás bylo šest, nicméně Martin z důvodu nemoci bohužel na poslední chvíli odpadl).

StrongFirst logo

Pro mě osobně to byla třetí zkušenost s tímto kurzem a dlužno říct, že ze všech ta nejsilnější. Oproti zkušenostem ze zahraničí, kde nás bylo kolem stovky, jsem kurz tentokrát absolvoval v komorním prostředí našeho gymu a mít Petera, Mastera SFG na tři dny prakticky pro sebe byl fakt zážitek. Uznal to i Pavel z KB5, který se na nás přišel v sobotu na skok kouknout (a hned si odnesl pár zlepšováků pro svůj military press).

Všichni účastníci přišli na kurz dobře připraveni, vycepovaní a s precizní technikou. Nemuseli jsme trávit tolik času pilováním techniky a mohli jsme jít hodně do hloubky v mnoha tématech – především pak v program designu. Peter nám dával spoustu informací navíc a taky vlastních zkušeností.

Všechny testy, zkoušky a náležitosti nakonec splnili 4 účastníci – já, Ondra Tichý, Zdeněk Dohnal a Michal Dřevěný. Petrovi ještě chybí dodělat snatch test (100× snatch s 24kg za pět minut), který padne do dvou týdnů 😉

Čechy se tak můžou pyšnit čtyřmi novými StrongFirst instruktory. Složit náročné zkoušky nebyla sranda a všichni borci si zaslouží palec nahoru!

Kurz nám tak umožnil otevřít novou pobočku Železné koule v Berouně pod vedením Michala Dřevěného, SFG. V neděli 1. 6. proběhne v Berouně Enter the Kettlebell seminář pod Michalovým vedením, kde bys rozhodně neměl chybět! Od září pak startují pravidelné tréninky, takže sleduj web, případně se přihlas k odběru novinek, aby Ti to neuniklo.

 

SFG Praha 2014

SFG Praha 2014 – absolventi

 

Co dál?

Peter Lakatos mě pozval, abych v srpnu asistoval na SFG kurzu v Budapešti. Nabídku jsem s velkou pokorou přijal. Momentálně tedy pracuji na tom, abych maximálně vypiloval techniku klíčových šesti kettlebell cviků. Také se chystám v listopadu na StrongFirst Barbell, takže pilně pracuji na pozvedu, benč presu, dřepu a tlaku s velkou činkou.

Co nového v Hardstyle Gymu

Základem našich tréninků je kettlebell swing. Říká se, že správnou techniku swingu ovládneš v momentě, kdy jich uděláš 10.000 – a v prvních měsících tréninku u nás se snažíme k tomuto číslu přiblížit naším swing programem.

Úvodní swing program není jednoduchý – je to test síly, kondice, tolerance vůči bolesti a charakteru! V posledních týdnech dokončilo swing program hned několik cvičenců a můžou se tak vrhnout na pokročilejší cviky.

Krom toho několik borců absolvovalo první fázi press programu (clean & press žebříky) – s úžasnými výsledky! Za všechny bych jmenoval Jirku Šmoldase, který se díky pravidelné docházce a píli dostal z 16kg pressu na 32kg. To je super progress!

Jirka společně s Davidem se tak momentálně připravují na Tactical Strength Challenge a ladí pozved s činkou, shyby a snatch (Jirka momentálně snatchuje 28kg kettlebell, společně s Davidem rutinně swingují těžká železa).

Lenka s Pavlem najeli na pistole – dřepy na jedné noze s kettlebellem v ruce. Mají za sebou první týden a já už se fakt těším na výsledky! Lenka to zatím ještě neví, ale na TSC s ní počítám taky.

 

70kg pistole

Pistole se 70kg kettlebellem. Pomalu abychom ho pro Lenku objednali!

 

Enter the nové semináře

O náš seminář Enter the Kettlebell je obrovský zájem, což mě fakt těší.

Loni jsme pořádali celkem 4 ETK semináře, letos děláme semináře každý měsíc – některé měsíce i dva. Kromě Prahy probíhají semináře i v Brně pod vedením Zdeňka Dohnala, teď startujeme ETK i v Berouně. Zdá se, že o funkční trénink s kettlebellem je fakt zájem.

Loni v prosinci jsem testoval nový seminář Enter the Movement, kde jsem učil různé cviky na kloubní pohyblivost, prvky z Primal Move, lezení po čtyřech, válení, rolování, kotoulování a krom jiného i progrese na stojku. Seminář byl tehdy úplně zaplněný a momentálně tvrdě pracuji na manuálu, fotkách a videích, abychom z toho udělali pravidelnou záležitost pro veřejnost.

Krom toho jsme ve spolupráci s naší nejlepší vzpěračkou/lifterkou Pavlou Kladivovou spustili seminář Enter the Barbell, který je zaměřený na pozved (mrtvý tah) a benč press s velkou činkou. Jak je naším standardem, součástí semináře je i podrobný manuál s tréninkovým programem, spoustou drilů do rozcvičky a progrese/regrese.

První běh kurzu se naplnil během dvou dní a sklidil obrovský úspěch – daleko větší, než jsem čekal! Druhý Enter the Barbell probíhá tuto neděli a je posledních pár volných míst, s přihlašováním neotálej!

Běh bez železa je jak Laurel bez Hardyho

Náš poslední Enter the Kettlebell seminář absolvoval běžec Petr, autor blogu RunMag. O svých zkušenostech napsal blog, který si můžeš přečíst zde.

Běhání je teď obrovským trendem – což je na jednu stranu dobře, na stranu druhou se spousta běžců domnívá, že běh je to jediné, co by pro sebe měli dělat.

Není.

Je potřeba se věnovat i jiným pohybům a je potřeba cvičit silově. Neznamená to trávit hodiny v posilovně – znamená to na 45 – 60 minut týdně čapnout kettlebell a zacvičit si pár základních cviků.

Jsem vděčný, že si tohle Petr uvědomil a poslal to do světa!

5000 čtenářů Železného těla

K dnešnímu dni si mou knihu Železné tělo: 5 kroků k ultimátní síle, kondici, zdraví a postavě antické sochy stáhlo něco málo přes 5000 lidí.

Denně mi chodí děkovné emaily s příběhy lidí, kterým 5 kroků z Železného těla  změnily život. Některé fakt stojí za přečtení – například příběh sportovní střelkyně, která v důsledku úrazu ztratila schopnost ovládat spouštový prst, ale po tréninku z Železného těla se zotavila a teď střílí lépe než kdykoli předtím. Slibuju, že ty vyberu ty nejlepší maily a zveřejním je, protože jsem sám překvapen, kam až pozitivní vliv kettlebell tréninku sahá 🙂

Knihu Železné tělo si můžeš stáhnout tady.

Vojta a jeho první trénink

Musím se podělit o drobnou perličku 🙂

Vojta, zapřísáhlý nesportovec, se hecnul a dorazil na naši první hodinu. Napsal o tom krátký report – Pulitzerova cena podle mě už čeká!

Sepsal jsem pro zájemce o cvičení s kettlebellem krátký report jak probíhala moje první hodina v Hardstyle Gymu…

1. Uz v pulce rozcvicky jsem se potil tak, ze kolem cvicici kolegove padali ve veslych spiralach kdyz uklouzli na ty louzi co se kolem me tvorila. Kdyz i Radar predved ctvernej tulup za kterej by se Pluscenko rozhodne nestydel, rekl at si priste donesu drenazni trubky a odesel do rohu zkontrolovat svoji pojistku, zda kryje i povodne.

2. Pri valeni mi bylo receno ze mam prej hledat bolavy misto. No nehledal jsem rozhodne dlouho. Kdyz me videl Radar, uklidnen tim ze pojistka kryje i zemetreseni, zacal mi okamzite poskytovat neprimou masaz srdce, pac myslel ze mam infarkt, coz se nasledne vysvetlilo, kdyz jsem mu sdelil, ze takhle vypadam kazdy rano pri vstavani z postele a tak odesel odvolat zachranku kterou mezi tim nekdo zavolal.

3. I ta mrnava koule je zasrane tezka kdyz se to s ni dela jak ma a clovek se u toho nekomiha jak pubertacka v prvnim orgasmu. Po tom co sem si ji parkrat pustil na nohu a zatancil diky tomu kozacka tak pekne, ze me jeden kolega chtel angazovat do jejich souboru ruskych narodnich tancu jako solistu, jsem prestaval verit ze to preziju.

4. Kdyz sem se pri gotleb drepu, ci jak se ten svinskej cvik jmenuje, dvakrat spadnul na hubu ve snaze dosahnout na kouli dole, jsem pochopil ze ostatni maji asi ruce jako orangutan, nebo to cvicim blbe. Svetlej okamzik nastal kdyz jsem byl poucen, ze si mam pred kazdym cvikem snupnout. Radar na me chvili koukal jak roluju proaktivne bankovku a cekam na lajnu a kdyz se vratil osvezen studenou sprchou, mumlajic jakasi podivna zaklinadla pod vousy, jediny co jsem mu rozumel bylo „tohle nemam zapotrebi, zacnu pestovat bonsaie“, mi vysvetlil, ze mam prudce nasat vzduch nosem, ovsem bez jakekoliv vesele substance, coz me trochu zklamalo, ale co uz.

5. Kdyz konecne tohle martirium skoncilo a ja jsem se dokazal po trictvrte hodine zapasu s oblecenim, pripominajic hadiho muze zacatecnika a sklidil behem tohoto nekolik pochvalnych komentaru od kolegu typu „takovejhle preclik bych chtel taky jednou umet“, jsem se vydal k pomalym krokem gay pornoherce vracejiciho se z nataceni, k domovu.
…nastesti me jaka si dobra starenka v tramvaji pustila sednout se slovy „posad se chlapce, ja cely zivot pracovala v Jedlickove ustavu a vim jak to mate tezke“

Pokud chceš zažít obdobnou zkušenost, neváhej se přihlásit na naše tréninky!

Plány do budoucna?

Připravujeme nové semináře. Jejich tématem bude posilování s vlastní vahou, mobilita/flexibilita, pokročilé cviky s kettlebellem (po dvou letech slibů se v září konečně můžeš těšit na Return of the Kettlebell seminář) a navazující semináře na velkou činku (chodí nám hodně dotazů na seminář o dřepu). Těš se!

Velkou rekonstrukcí projde náš web. Plánujeme extra články pouze pro registrované uživatele, pravidelný newsletter a také video návody. Je za tím hodně práce a hodně práce nás ještě čeká, ale věřím, že výsledek bude stát za to a že z něj budeš nadšen!

V září proběhne další termín našeho instruktorského kurzu Kettlebell Base Camp, na podzim nás opět poctí návštěvou Peter Lakatos, aby pro nás udělal FMS level I (www.functionalmovement.com) a v dubnu 2015 se můžeš těšit na další SFG.

Více informací brzy!

PS: Jedno masivní překvapení připravujeme na letošní podzim. Zatím nechci předbíhat a prozrazovat, ale bude to fakt velká bomba!