Neučte se cvičit u prodejce praček

Internet je plný fake news a hledat jakékoli informace o cvičení znamená brodit se obrovskou stokou plnou hoven. Každá druhá instagramová hvězda vám prodá zaručený tréninkový (nebo výživový) program – jenže pokud o těchto věcech aspoň trochu něco víte, hned na první pohled vám dojde, že to jsou vyhozené prachy.

Protože je ale tohoto šmejdu na každém kroku tuna, nechává mě to zpravidla poměrně chladným a vedu s touto dezinformační propagandou vlastní tichou válku tím, že se prostřednictvím našich lekcí, seminářů, kempů, ebooků nebo ve finále i blogu a Facebooku snažím podávat kvalitní, vyzkoušené a relevantní informace.

Ale pořad „Cvičíme s Kamilou“ na MALL.cz mě nasral, protože ve videích ukazuje techniky nejenom špatně, ale především zdraví nebezpečně. Takže když už se podle toho někdo rozhodne cvičit, velmi pravděpodobně se oddělá – a u videa s parodií na cvičení s kettlebellem především. Seriál navíc celkově vidělo přes čtvrt milionu diváků, což už mi přijde jako dost velký zásah na to, abych se proti tomu ohradil.

No a v návalu té nasranosti jsem se rozhodl sepsat rychlou analýzu toho, co je na videu špatně a jak to nedělat.

Mrtvý tah

"Mrtvý tah"

Přestože video začíná pokusem o swingy, já začnu mrtvým tahem. Vnímám ho totiž jako prerekvizitu ke swingu a kdo v Kouli nemá zvládnutý mrtvý tah, toho nepustíme na swingy. Podle stejné logiky, jako že nezačnete v autě závodit před tím, než se naučíte rozjíždět.

To, co je ve videu, ale mrtvý tah rozhodně není.

Největší výhradu mám ke kolenům. Asi i někomu, komu je cvičení totálně putna, dojde, že ta kolena padající dovnitř nevypadají úplně zdravě. Uměl bych si proto představit mnohem užší postoj, špičky směřující víc dopředu a kolena nad úrovní kotníků (oproti obrázku zatlačená ven).

Dál se mi nelíbí přehnané prohnutí spodních zad, kulatá hrudní páteř a předsunutá brada. Páteř bych chtěl vidět rovnější, aktivované latissimy, uvolněné horní trapézy a bradu zasunutou dozadu.

Horní pozice mrtvého tahu je ve videu uvolněná. Chci vidět zpevněný zadek, břicho, stehna a křídla!

Poslední detail jsou lokty – propnout.

Swing

Pokus o swing

Vezmu to od konce, tedy od horní pozice swingu.

Kolena povolená, kyčle taky, zadek nepracuje, ramena vypakovaná, kettlebell směřuje trochu dolů = slečna to evidentně tahá rukama.

V tzv. upswingu jsou kolena a kyčle zcela propnuty, zadek pevný jak šutr (štípáte dvacku mezi půlkama), břicho zrovna tak (zatínáte se proti granátu do břicha), ramena stažená směrem ke kyčlím (a křídla zpevněná). Zpevnění v horní pozici je navíc doprovázeno ostrým silovým výdechem.

Backswing

Spodní pozice swingu na tom ve videu není o moc lépe: kettlebell padá dolů, směrem pod úroveň kolen, slečna ho navíc brzdí rukama. Načasování je také špatně – Kamila uhýbá bokama příliš brzo. Navíc, jak už jsem zmiňoval výše, veškerou práci ve videu odvádějí ruce, což je jedna z nejčastějších chyb, kterou lidé ve swingu dělají.

Jak z toho ven?

Bokama uhýbat až v posledním možném momentě a kettlebellem mířit směrem na rozkrok (co nejblíž těžišti). Díky tomu bude swing jednak dynamičtější a explozivnější (lépe se využije napínacího reflexu ve svalech na zadní straně stehen a zadku) a taky mnohem bezpečnější (sníží se páka na spodní záda).

Kettlebell netahat rukama, ale zabrat nohama do země a svižně přirazit pánví vpřed. Díky tomu kettlebell vyletí vpřed silou nohou a zadku a ruce ho jenom navedou po správné trajektorii.

V horní pozici zpevnit zadek, břicho, stehna a křídla – díky tomu bude swing ostřejší, dynamičtější a bezpečnější. A navíc si z jeho procvičování odnesete to, co si z něj odnést máte, ne jenom namožená a bolavá záda a ramena (což si odnesete ze swingu ve videu).

Good morning

"Good morning"

Ve videu je good morning správně napsaný v uvozovkách a já ho sem dávám spíš jen jako takovou perličku. Asi by to chtělo rychlé opáčko fyziky a biomechaniky… Good morning je totiž poměrně dobrý cvik na rozvoj zad (ne úplně pro všechny, ale o tom jindy). Za předpokladu, že záda pracují PROTI vnějšímu odporu (čince), ne když závaží de facto v provádění cviku pomáhá. Závaží totiž patří na záda, ne pod ně. No, ale i mistr tesař se občas sekne.

Ten zbylý bullshit ani komentovat nebudu – pár prapodivných cviků rádoby na záda a ještě k tomu špatnou technikou. Krom toho nejsem velký fanda růzých variant cviků v předklonu, protože mají tendenci unavovat bedra, která ale potřebujete mít čerstvá pro ty podstatné věci: pozvedy, swingy, dřepy a tak.

Závěrem apel: neučte se cvičit / necvičte podle videí a obzvlášť ne podle videí prodejce domácích spotřebičů. Svěřte se radši do rukou odborníků, fakt to za to stojí. Přijďte na trénink třeba k nám do Koule, přihlásit se můžete tady: www.treninky.zeleznakoule.cz