Honza Kořínek: Funguje to!

Hardstyle Camp 2013

Hardstyle Camp 2013

Honza Kořínek pravidelně zachraňuje malé děti z hořících baráků. Železná koule zase zachránila jeho záda a udělala z něj silnějšího chlapa – to vše za pouhé tři měsíce pomocí jednoduchého a minimalistického programu, který se skládá ze swingu a TGU a trvá jen zhruba hodinu týdně. Tento program dáváme našim studentům v rámci Enter the Kettlebell semináře. Poprosil jsem Honzu, aby po skončení programu shrnul svoje dojmy z tréninku s kettlebellem. Že se toho úkolu zhostil na jedničku, si můžeš přečíst níže.

Díky, Honzo! Skvělá práce.

– Radar

Čau železofilové!

Když jsem se v dubnu zúčastnil semináře Enter the Kettlebell u Radara v Hardstyle gymu, byl jsem požádán abych napsal dojmy, pocity z dvanáctitýdenního tréninkovýho programu, kterej nám strejda přiložil po jeho skončení. Tak tady je máte a vězte, že to jsou pocity sakra dobrý.
Kdo tam byl, ten to ví, kdo tam nebyl, tak jenom pro připomenutí: Program sestával pouze ze dvou cviků a to swingu a TGU v minimalistickým pojetí. Swing 2x týdně 12min. (MAN MAKER), TGU DAY taky 2x, ale minut 5. Tsss jasný… takže máček. No ne!
Do tý doby jsem byl klasickej vyznavač fitness. „Stroje jsou nejlepší, hlavně bicák a kozy, izolovaný cviky šetří záda, dyť je mám jak paragraf, dřepy do půlky, níž ani omylem…dyť si zkurvíš čéšky….leg press to jo, tam nazvedám tuny a přítahy a cviky s vlastní vahou? Na co? Dyť to na tý kladce to máš takový jako přesně nalajnovaný.“ No, vy už to znáte.

Takže popojedem.

Bo sem nebyl spokojenej se svým cvičením a čtyřicítka se blíží a s ní krize středního věku, rozhodl jsem se pro změnu. Začal jsem pátrat. Blondýnu už mám, na jachtu mít nikdy nebudu a Ferrari je trapný. Kolega z práce to rozlouskl. (Díky Michale). První seznámení: železnákoule.cz a pak ještě jedna parta, taky dobrá. No, dyť víte. Zajímací. Pátrám dál a najednou soudruzi v Americe vymysleli takový cvičení, původně pro hasiče (jsem hasič), a koulí tam pane mávaj a ty cviky jsou takový old schoolový a mně se to líbilo. Pravej opak než jsem znal do teď. Žádný stroje, powerlifterský cviky, gymnastiky kus, vlastní váha a hlavně kettlebell. No jo, já vím, to tady moc v oblibě není, ale díky tomu jsem si na to poprvé šáhnul a hned jsem chtěl víc. Za to jsem vděčnej!

Technika!

Najednou jsem se musel učit techniku. No, to ve fitku tolik nemusíš no ni? Tam to jede samo, ale tady? Jenom dva cviky týjo, jako prd. Ze semináře jsem odcházel vyždímanej jak houba. Z crossfitovejch treninků jsem si myslel, jak už mám základy a jenom to vypiluju. Ani náhodou! Následujících šest týdnů a navazující Hardstyle camp mi nestačil, abych mohl říct, že už to dělám tak, jak mám. V TGU mám do teď detaily, který piluju a swing už mi docela jde. Ještě tak 5000x a bude to snad jako od Velkého Pavla.

 

Honza Kořínek

Honza Kořínek: silnější a zdravější díky Enter the Kettlebell programu. Ty můžeš být taky!

Ta preciznost a bazírováni na detailech má ale jednu podstatnou výhodu. Nějak se mi promazalo tělo. Míň to skřípe, záda mám nějak rovnější a nebolej. Když se zvedám ze země, jde to snadno. Z postele taky, se ví. Díky výbornejm strečinkovejm cvikům mám lepší ohebnost, uvolněnost. Cejtim se lehkej, jako bych byl nataženej jak pružinka. Svěžest. Jelikož je moje zaměstnání „nejlepší nejhůř placená práce na světě“, přiživuju se jako stěhovák. Už i k tý lehký krabici se snažím ohýbat jak mám a málem si dám tssss. Nějak automaticky. Hrbatej sem byl vždycky jak Quasimodo….vlastně Quasimodo byl hrbatější, teď už jo. Nějak se mi aktivovaly svaly na zádech. Nevim, kde se tam vzaly, ale sou tam a nutí mě mít „pyšnej hrudník“ . Při dalších sportech kterým se věnuju, je to úžasná přidaná hodnota. A to nežeru, co tahle parta doporučuje. Papinkám všechno a vím, že to není dobře, ale postupně.-)

A to je teprve začátek!

První tři týdny jsem jel swing i TGU „jenom s šestnáctkou“. Snažil jsem se bejt sakra technickej a poctivej. Později jsem TGU Day dělal vždycky v práci v rámci mýho treninku v naší posilce (koule mám doma), a to s jednoručkou taky šestnáctkou a poslední tři týdny to byla dvacítka, dál jsem se bál, bo jsem měl dřív problémy s vyhazovacíma ramenama a tak jsem si říkal že to bude nadlouho moje limitní váha….omyl! Stejně tak poslední tři týdny jsem swingoval s 24kg girjou a myslel si, že je to nadlouho….jak jsem se mýlil!

Principy a progrese

Program Enter the Kettlebell mi akorát končil a začínal Hardstyle camp. Opět probuzení do reality. V TGU chyby, ve swingu chyby. Makáme, odstraňujeme, pilujeme. Dril, disciplína, tresty za pozdní příchody,-)) a zase drily, ale zároveň sranda, ochota to do nás natlouct a znovu opakování a trvání na nejmenších maličkostech. Defakto jsem si znovu zopáknul celej seminář a to tuplovaně. Až v druhý půlce navazujeme na nový cviky, jednoruký swing, clean, snatch, press, to vše v chytrejch kombinacích a neustále se vracíme k prvním dvěma cvikům a postupně v různejch sadách cviky na sebe vrstvíme. Vše s rozumnou vahou, hlavně technika! Večery sou krásný…….


O kousek výš popisuju, jak jsem se dokonce dvakrát mýlil. Mýlil jsem se v tom, že jsem si myslel, že nezkusím nebo nebudu „zatím“ zvedat těžší váhy. To, že udělám 20 swingů s Bestií, na TGU zvednu 36 kg jen na jednu stranu sic, ale budiž, stejně tak že na pravou ruku pressnu 32kg by mě ani ve snu nenapadlo. Jo byly to maximálky (zatím), ale díky technice, správnýmu dýchání, pohybu, kterej nám přísně kontrolovali instruktoři, a vždy připravenýmu člověku eventuelně chytit železo a zabránit zranění, to sakra šlo! Takže znovu: principy a progrese!!! Dyť nám to říkali. Prostě Paretovo pravidlo, nebo ještě sprostěji: „i malý h…o nadělá hodně smradu“. (to nám neříkali). Chcete li: méně je více.-)

Takže závěr drazí moji je jasnej. FUNGUJE TO! Chce to trpělivost a vydržet. Je to jiný, je to pořád underground, úzká subkultura, možná je to tak lepší, i když bych si šíření přál a rozhodně touto kvalitní cestou, než aby po mě házela plastovou koulí nějaká diskotéka ze Žlutek. Fantastická je použitelnost, prakticky pro všechny sporty. Šiřte slávu do všech světovejch stran, odpusťte mi hrubky, sprosťárny, nespisovnost a nezlobte. Poslouchejte strejdu Radara a jeho Kance a taky tamty druhý, ty sou taky dobrý.

Užívejte si bolest.
Kořen

P.S.

Potřebuju koupit další koule.