Chceš vypadat jako Wolverine?

Seděli jsme tuhle po tréninku s Johanem na obědě a bavili se o tom, jak on by chtěl moje lejtka (kuřecí) a já zas ty jeho (skvěle vypadající, nařachaný, brutální). Vzpomněl jsem si na tu starou reklamu na nějakej šampon, kdy se potká v koupelně zrzka, blondýna, kudrnatá a krátkovlasá holka – zrzka chce bejt blond, kudrnatá chce rovný vlasy a krátkovlasá chce bejt kudrnatá…

 

Johan.

Johan. Sice ne ten, se kterým cvičím, ale vždycky se mi na tréninku vybaví.

 

A taky jsem si vzpomněl na všechny ty články na internetu jako “Tréninkový program Kapitána Ameriky”, “Staň se Wolverinem za 6 týdnů (u sledování televize)” nebo nesmysl typu “Chceš sixpack jako Ryan Gosling? Máme pro tebe jeho trénink a dietu”. Spousta lidí chce vypadat jako někdo jinej, nicméně Arnoldův bicák je Arnoldův a ten tvůj má zřejmě jiný tvar, jinou délku, reaguje na jiný tréninkový stimul a tak.

Rád bych na to konto hodil pár věcí do kontextu.

Wolverine

Všimli jste si někdy, že v novodobých akčních filmech je vždycky jedna scéna, kde je hlavní hrdina svlečenej do půl těla?

JENOM jedna.

Hayden Christensen v Epizodě 2, Chris Hemsworth v prvním Thorovi, Hugh Jackman v X-Men: Budoucí minulost atd. Důvod je úplně jednoduchý: půl roku dopředu se ví, kdy přesně se daná scéna bude natáčet, herec dostane tréninkový a nutriční plán, aby byl na ten konkrétní natáčecí den v top formě, odvodní se, před natáčením scény se napumpuje – et voilá.

 

Wolverine

Tohle je ta scéna z X-Men: Budoucí minulost.

 

Ostatně, tohle sám Hugh Jackman přiznal v jednom z rozhovorů. Řekl něco ve smyslu, že jestli si někdo myslí, že vypadá celý rok tak, jako v tom filmu, tak je blázen. Sem si dosaď zvuk tříštících se iluzí. Podle HIMYM to prej zní jako rozbitý zrcadlo.

Někde jsem taky četl, že hercům z filmu 300 make-upem zvýrazňovali svaly na břiše. Nevím co je na tom pravdy, ale připadá mi to legitimní.

Je dobrý si uvědomit, že film je od slova “není to realita”.

Instáčový hvězdy

Další kapitolou jsou fitness hvězdy Instagramu, který denodenně zásobujou váš feed vysekanejma selfíčkama z gymu, z parku, z pláže nebo z divadla. Za všechny mě napadá třeba Lazar Angelov (moc to nesleduju).

 

Lazar Angelov a jeho casual fotka z fitka

Lazar Angelov a jeho casual fotka z fitka (zkus to říct rychle desetkrát za sebou).

 

Stejnej příběh.

Běžnou praxí je, že se na dva dny dostanou do skvělý formy, nafotěj pár set fotek v různejch hadrech a prostředích a pak to půl roku postujou…

Kulturisti jak by smet (jak bys met? jakbysmet?). Tak, jako na Olympii, vypadají … na Olympii. Zbytek roku mají podstatně větší procento tuku a pokud zrovna nejdou z gymu, nejsou zdaleka tak napumpovaný.

Tím nechci říct, že na tu figuru nedřou a mohutně nesypou, nebo že i ve zbytku času nemaj lepší postavu, kondici a větší sílu než 99% lidí, chraň Bůh. Chci tím říct, že je potřeba mít trochu bullshit radar a umět se na obsah internetů podívat realisticky.

Celoroční Ido

Jeden z lidí, který jsou podle mě v super formě dlouhodobě, je Ido Portal. Upřímně si myslím, že dost velká část jeho folouverů ho folouvuje právě pro to, jak vypadá. Tipuju, že spousta z nich si myslí, že když budou dělat stojku a sedm minut denně viset, tak budou vypadat stejně. Přecejen je těch folouverů hafo, čímž se zvyšuje riziko výskytu pitomců…

Na pražském Movement-Xu jsem seděl u oběda naproti Idovi v tom paleobistru v Commited. K obědu byl roastbeef na lůžku z rukolového salátu s květákovým pyré, tedy přesně to, co se běžně podávalo ve fast foodech v době paleolitu (musel jsem). A na tom roastbeefu byla nějaká jakoby tatarka – kejdička z bůhví čeho s kořením a česnekem (už si to taky nepamatuju přesně, jen vím, že to bylo paleo). Popřáli jsme si s Idem dobrou chuť, on pak sáhnul po ubrousku a tu tatarku z toho roastbeefu setřel se slovy, že si nehodlá plnit tělo jedem.

Počítám, že s tímhle klukem se na pivo asi zajít nedá…

Takže jo, Ido vypadá skvěle. Ale je potřeba si uvědomit, že se hýbe a trénuje několik hodin KAŽDÝ den, má za sebou spoustu let silovýho tréninku – a z toho, o čem jsme se bavili, má za sebou i pár let tréninku v kulturistickým stylu (a kdo z nás ne?). Přidej k tomu ultra-striktní stravovací návyky a máš recept na Idovu figuru. Je to reálný pro většinu populace? No, ne. Jednociferný procento tělesnýho tuku se zrovna moc neslučuje se sociálním životem.

Vyber si dobrý rodiče

Dělej gymnastiku a budeš mít figuru jako top gymnasti, they said. Jo jasně, nohama zpátky na zem, I say. Top gymnasti jsou top z nějakého důvodu. Začali brzo, nevynechali jedinej trénink a hlavně – byli zrozený pro kruhy, koně nebo bradla.

Taky bych chtěl mít lepší knír, vlnitější vlasy a užší pánev… Asi jsem si měl vybrat lepší rodiče. Ne, kecám, mám nejlepší rodiče na světě (čtou tenhle blog, tak to musím říct, abych nedostal zaracha). Každej z nás prostě musí hrát s kartama, který má rozdaný. Některý lidi projdou okolo činky a maj dvakrát takovej bicák – jiný dřou rok, aby přibrali deka. Někdo může jíst od rána do večera klobásy s chlebem a zapíjet je pivem a bude mít furt 9% tuku. Já vidím na obrázku dort a mám okamžitě vanu. Tak to prostě je a jediný, co ti zbejvá, je se stim smířit.

Zmikund

 

V souvislosti s tím si nemůžu odpustit ještě jednu věc. Hodně se mluví o tom, jak ideál ženské krásy likvidují modelky, herečky nebo obálky ženských časopisů. Ale už se zas tolik nemluví o ideálech mužské krásy. Všude samej Downey Jr., Beckham s Batmanem a Mr. T – ale napadlo někoho, kolik hubenejch, malejch, slabejch nebo tlustejch kluků má komplexy právě kvůli poslední Marvelovce? No dobře, Ant-Man zas takovej řezník nebyl, ale nemusíte mě hned chytat za slovo.

Tím vším nechci říct, že všechno kolem vás je faleš, takže kašlete na trénink a běžte na pivo. Naopak, snažím se lidi motivovat k tomu, aby se sebou něco dělali – ale je potřeba mít realistický očekávání. Cvičte pro to, abyste byli silní, pohybliví, zdraví. A cvičte pro to, abyste vypadali dobře (je to taky důležitý, ne že ne) – jen se nesnažte vypadat jako někdo jinej (protože tak stejně vypadat nebudete) a nezoufejte, když si celoročně neudržíte sedm procent tělesnýho tuku. Cvičte proto, abyste byli lepší (nebo nejlepší) a dlouhodobě udržitelná verze sebe sama.