5 EXTRÉMNĚ NUDNÝCH důvodů, proč je kettlebell skvělý pro Vaše záda

Už vás někdy bolely záda? A co jste udělali pro to, aby bolest přestala? Šli jste na masáž? Nebo jste záda začali posilovat například tolik oblíbenou hyperextenzí (a ještě k tomu se zátěží)?

A napadlo Vás, že příčina bolavých zad nemusí být nutně v samotných zádech?

Dovolím si citovat z knihy Petra Tlapáka, který píše: „Pánev zajišťuje pevnou a stabilní, ale i mírně pružící základnu pro páteř. Je to místo mnoha začátků a úponů svalů a stav těchto svalů úzce souvisí se zdravím vnitřních orgánů uložených v pánvi. Nejen z těchto důvodů by pánev měla být při cvičení v centru pozornosti.
Správné postavení pánve je mírné vysazení horní části vpřed – tím je vytvořena přiměřená bederní lordóza (zakřivení páteře) – běžně je tento stav popisován jako podsazená pánev. Na správném postavení páteře se podílí skupina čtyř svalů:

a) svaly břišní a hýžďové, které pánev podsazují a mají mírnou tendenci k ochabování,
b) bederní vzpřimovače a kyčelní ohybače, které v případě zkrácení pánev vysazují (což vede k anteverzi pánve, lidově k „vystrčenému zadku“) a bederní páteř deformují do hyperlordózy.

Není-li rovnováha těchto čtyř svalů optimální, je narušeno více či méně správné držení těla v oblasti pánve.“ (Zdroj: Petr Tlapák, Tvarování těla pro muže i ženy)

Svaly podílející se na postavení pánve

Ochablé břišní a hýžďové svaly, zkrácené bederní vzpřimovače a kyčelní ohybače – možná jste o tom už někde slyšeli. Je to důsledek mimojiné sedavého stylu života a nedostatečného pohybu (případně nevhodného pohybu).

Támhle vzadu vidím zvedlou ruku! Ale jak mi kettlebell může v tomto problému pomoci, ptáte se? Přesně na tuhle otázku jsem čekal. Tak tedy:

1. Cviky s kettlebellem posilují hýždě

Český doktor Vladimír Janda během svého výzkumu pozoroval, že lidé s disfunkcí spodní části zad obvykle vykazovali příznaky takzvané „gluteální amnézie“. Pokud se gluteální amnézie, tedy ochablost hýžďových svalů (pochopitelně zpravidla z důvodu sedavého zaměstnání), systematicky neodstraňuje správným typem tréninkového zatížení, je velmi pravděpodobné, že povede k ještě dalším problémům se zády – záda totiž musí převzít úlohu jinak velmi silných hýžďových svalů a bolest zad je na světě. Kettlebell trénink je na hýžďové svalstvo silně zaměřen.

2. Cviky s kettlebellem protahují kyčelní ohybače

Dle Jandova výzkumu byly slabé hýždě téměř vždy doprovázeny zkrácenými a ztuhlými kyčelními ohybači (a můžete hádat třikrát, jaký důvod to mělo tentokrát). Slabé hýždě a zkrácené kyčelní flexory jsou jednosměrnou vstupenkou do světa špatně postavené pánve – a pokud se shodneme na tom, že pánev je základem pro páteř, pak už nám všem svítí někde vzadu v hlavě červené světlo.

RKC systém nemá konkurenci v poskytování flexibility kyčelních ohybačů, síly hýžďového svalstva a s tím spojené síly a stability pánevní oblasti.

3. Kettlebell rozvíjí výdrž zádových vzpřimovačů

Profesor Stuart McGill, PhD, světová jednička v oblasti páteřní biomechaniky na světě, tvrdí, že zatímco síla svalů oblasti spodních zad překvapivě nemá valný efekt v odstraňování bolesti či problémů, svalová výdrž ano. Schválně zkuste najít lepší cvik na rozvoj výdrže bederních vzpřimovačů než je kettlebell swing a snatch ve vysokých opakováních. (Komu se to povede, má u mne hodinu grátis!)

4. Pro páteřní stabilitu je „zatínání“ břicha daleko lepší než „zatahování“

Špatně interpretovaný výzkum vedl k velmi populárnímu doporučení, abyste pro získání páteřní stability a ochranu páteře během cviků „zatahovali pupík směrem k páteři“. Dr. McGill demonstroval, že „zatínání“ břišní stěny (jako kdybyste měli dostat pěstí na solar plexus) je daleko účinnější technika (pokud se o tomhle chcete dozvědět víc, doporučuji, abyste si přečetli jeho průlomovou knihu Ultimate Back Fitness and Performance). RKC systém tréninku s kettlebellem učí mnohé inovativní techniky, které zlepší Vaši schopnost zatínat břicho.

5. Rozumná balistická zátěž pomáhá redukovat nebezpečí artritidy

Opakovaná balistická zátěž při kettlebell swingu a ostatních rychlých zdvizích se zdá být velmi prospěšnou Vašim kloubům – za předpokladu, že to s nimi nepřeženete. Ve své publikaci Supertraining píší doktoři Juri Verkošansky a Mel Siff: „Klouby podrobené těžkému náporu nejeví v pokročilém věku známky osteoartritidy na rozdíl od těch, které byly zatěžovány menšími hmotnostmi – ty naopak vykazují příznaky osteoartritidy a fibrilace (vláknění) chrupavek. Zdá se, že chrupavka kloubů, pravidelně vystavovaných relativně vyšší impulzivní zátěži je mechanicky mnohem pevnější a lépe přizpůsobená k odolávání výjimečné zátěži např. při běhání či skákání než měkčí chrupavka spojená s nízkou tréninkovou zátěží. Díky tomu zůstává chrupavka, pravidelně vystavovaná opakované vysoké zátěži, mnohem déle zdravá a skvěle kooperuje během impulzivní zátěže, přičemž měkne pouze velmi ojediněle. V měkké chrupavce ztrácí kolagenová síť svou schopnost držet pohromadě a chrupavka tak chátrá.“

Jedině balistická povaha kettlebell swingu a jemu podobných cviků Vám dovolí pracovat s maximální možnou zátěží – během letu působí na závaží gravitační a odstředivá síla, která generuje virtuální sílu. Tato síla vzniká násobkem hmotnosti a akcelerace – s klasickými činkami byste stejného výsledku nikdy nedosáhli.

Pokud se Vám náš článek líbil, nezapomeňte kliknout na tlačítko Like níže. A pokud si myslíte, že by se mohl líbit i někomu z Vašich známých, sdílejte jej na Facebooku, nebo jim ho rovnou pošlete!

P.S.: A nezapomeňte nám tu nechat Váš komentář!